Zencefilin Bilinmeyen Faydaları

Birçoğumuzun isminden bile haberdar olmadığı, tadını ve kokusu sevmediği hatta şekil olarak nasıl bir bitki olduğunu bilmediğimiz zencefilin faydaları saymakla bitmez.

Zencefil, bulantıyı gidermede çok etkilidir. Soğuk algınlığı, bununla beraber öksürükte çok iyi kullanabileceğimiz bitkilerden bir tanesi. Fotoğrafta gördüğünüz zencefilin köküdür. Toz halini de kullanabiliriz. Fakat taze olan zencefil çok daha fazla faydalıdır.

Zencefilin içerisinde %1 ve %3 oranında uçucu yağ vardır.  Bu yağın asiditesi çok yüksek olduğundan direk cilde uygulanmamalıdır. 

Ginger Root

Zencefili, bulantımızı gidermek, öksürüğümüzü geçirmek ve soğuk algınlığında kullanmak istersek, evde uygulayabileceğimiz bir tarif için;

Öksürük ve soğuk algınlığına karşı, balın içerisine 1 tatlı kaşığı zencefilin koyarak iyice karıştırıp, her gün sabahları tok karnına tüketebilirsiniz.

Gaz sorununuz var ise; 250 ml. kaynar suya 1 tatlı kaşığı zencefil ve bir çay kaşığı  limon ekleyerek içebilirsiniz.

Eğer bu tür karışımlar ağzınıza çok fazla acı geliyor ise, doğal olmak koşuluyla bal veya esmer şeker ekleyerek, karışımın tadını biraz olsun yumuşatabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ