Yağmur Damlası Örgü Modeli

Sponsor Bağlantılar

Yağmur damlası örneği kış mevsiminde kullanılacak, örmesi zevkli modeller arasındadır.

Malzemeler

Yağmur damlası örgü modeli örneği için 5 numaralı şiş kullanılır. İstenilen renkte çalışılabilir. Orta kalınlıkta bir ip kullanılarak yapılır.

Yağmur Damlası Model Yapılışı

Yağmur damlası örgü modeli tek sıradan başlar ve o şekilde devam eden bir örnektir. Yapılan her bir sıradan model çıkmaya başlar. Bu modelde önemli olan çift sayılı bir şekilde örmektir. Ters ve düz örme teknikleri kullanılır. Başlangıçta çift sayıyla ilmek atılarak başlanır. Örnek çıkarılması için küçük bir parça yapılabilir. 16 ilmek ile başlanır. İlmek alınırken kenar ilmeği almak gerekir. Modelin düzgün çıkması için tavsiye edilen, arka sıranın düz örgü şeklinde başlanmasıdır. Bu teknik örülen model kenarının düz durmasını sağlar.

Yağmur damlası örgü modeli örneğine başlanırken kenar ilmek alınır ve 2. İlmek kenarında ki boşluktan girilip ilmek çekilir. Çekilen ip şişte bırakılır ve 2 ilmek ile birlikte düz şekilde arkadan çapraz alınır ve ip yine çekilir. Şişte 2 adet ilmek kalacak şekilde bu işlem ilk sıra bitişine kadar devam ettirilir. Aralarda boşluklar kalacak şekilde ilk sıra böylece bitirilir. İlk sıra ip çekme işlemi yapıldığından biraz sıkı örülmüş olabilir. Bu sebeple ipi gevşek bırakarak örülebilir. Arka sıraya geçildiğinde sadece ters örgü tekniği yapılır. Tekrar bir kenar ilmek alınıp sonrasında boşlukta olan ilmeklerle birlikte tek tek alınması gerekir. Arka sıra için kaydırma işlemi uygulanır ve hepsi ters olacak şekilde örülür, kaydırılır. Kaydırma işlemi yapılmazsa model tam olarak çıkmaz. İki sıra bittiğinde küçük kareler oluşmaya başlamış haldedir. Tekrar kaydırma modelini çıkartmak için kenar ilmekler alınır. Sonrasında ilk 2 ilmek değil de, 1. İlmek örülüp, sonrasında 2 ilmek kenarından boşluktan girilir. Yalnızca sıranın en başındaki ilk ilmek örülür. Sonra 2-2 alınıp toplanır. Burada yapılan işlemin amacı; oluşan boşlukları toparlamak ve modeli bir yana kaydırarak yağmur damlası görüntüsünü vermek. Bu işlemde ilk sırada 2 ilmek başlanır, 2 sırada da 1 ilmek alınıp başlanır ve böylece model sonlanmış olur.

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ