Tığ İşi Örgü Eldiven Yapımı

Sponsor Bağlantılar

Eldiven modelleri örgü olunca hazır almaktan çok daha güzel oluyor. Örgü eldiven yapımı ise hem acemi hanımlar için hem de usta hanımlar için çok değil.Fakat işte ne kadar usta iseniz ortaya çıkan örgü modeli de bir o kadar güzel oluyor. Bazen basit ama çok tasarım bir iş ortaya çıkartabilirsiniz. Biradan size vereceğim anlatım işte tam bu tanıma uyuyor. Örülmesi kolay, fakat ufak dokunuşlarla çok güzel bir hale getirilmiş. Daha önce size şu konuda http://kadinbahcesi.com/adim-adim-uzun-eldiven-yapimi uzun eldiven yapımını adım adım fotoğraflarla birlikte vermiştim. O örneğin de örülmesi çok kolaydı ve bu örnekten biraz daha kısaydı.  Fakat bu örneğin boyu ise dirseğinize kadar geliyor. Çok soğuk kış günlerinde kollarınız için harika olacaktır. Parmaksız olması da daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Asıl bu modeli farklı kılan üzerindeki düğmelerin dizilişi. Bir kaç düğme ile bir modelin nasıl farklılaştığını görüyorsunuz.

Eldiven Modelleri Örgü Olunca Güzel

Çünkü mağazalarda satılan modellerde, nasıl bir ip kullandığını bilemezsiniz. Sizin de başınıza gelmiştir aldığınız bazı eldivenler kalın olmasına karşı ısıtmaz. Bu kullanılan malzemenin kalitesine bağlıdır. Siz ördüğünüz de ise bu gizi sorunlarla karşılaşmazsınız. Daha önceden tecrübeniz de varsa kullanacağınız ipi bilirsiniz. Bu bebek ve çocuklarınız için de geçerli. Küçük ellerin ısındığını sanırsınız ama kalitesiz bir malzeme ile bebeğiniz üşüyor olabilir. Bunu anlamaya çalışsanız da çok zorlanırsınız.

Tığ İşi Parmaksız Uzun Eldiven Yapılışı

Aşağıdaki fotoğrafları ve açıklamaları inceleyerek bu harika tığ ile örülmüş örgü eldiven modelini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

tig-isi-orgu-eldiven-2 tig-isi-orgu-eldiven-3

Gerekli Malzemeler: 100g orta kalınlıkta yün,  3-3.5 numara şiş, 8-9 adet ahşap düğme.
Yapmamız gereken ilk şey, yaklaşık 44 ilmek (nokta numarası yüne bağlıdır ve hacmi de kola) bir zincir örme, ve ondan daire oluşturmaktır.

tig-isi-orgu-eldiven-4

20 sıra çift ilmek ile örün.

tig-isi-orgu-eldiven-5

20 ve 21. sırada tekrar çift ilmek ile zincir çekin.

tig-isi-orgu-eldiven-6

Satırlar 23, 24 – örme bütün “çifte kroşe dikiş

Satır 25 – Tekrar * çift tığ dikiş, zincir dikiş

Satır 26 – örme bütün “çifte kroşe dikiş

Satır 27 – Tekrar * çift tığ dikiş, zincir dikiş

Satırlar 28, 29, 30 – örme bütün “çifte kroşe dikiş

tig-isi-orgu-eldiven-7

Şimdi ise baş parmak içi bir delik yapmak gerek. 3 tane zincir çekelim.

tig-isi-orgu-eldiven-8

Ve son zinciri aşağıdaki fotoğraftaki gibi eldivenin diğer tarafı ile birleştirmek için çekelim.

tig-isi-orgu-eldiven-9

3 sıra çift tığ dikişi yaparak, bir sıra daha tekrarlayalım.

tig-isi-orgu-eldiven-10

Ve artık işin sonuna geldiniz. Sizin de uzun bir eldiveniniz oldu. Şimdi ise aksesuar amaçlı aldığımız düğmelerimizi yerleştirerek parmaksız eldiven modelimizi bitirelim.

tig-isi-orgu-eldiven-11

Düğmeleri zevkinize göre istediğiniz yerlere dikin. Fakat fotoğraftaki yerler çok hoş olmuş. Ben değiştirmeyin derim.

tig-isi-orgu-eldiven-13 tig-isi-orgu-eldiven-14

Bu güzel tığ ile yapılmış örgü eldiven farklı türde ve aksesuarların çok güzel kullanımı açısından oldukça güzel bir örnek. Farklı renklerle de harika olacağını düşünüyorum. Bilekten yukarıda olan kısmının uzunluğunu kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Eldiveni çocuklarınız için de örebilirsiniz. Eminim onlar da kullanınca çok hoşlarına gidecektir.

kaynak:http://www.liveinternet.ru/users/4889066/post308978348

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ