Şemalı ilginç tığ işi afgan örgü modeli ile battaniye yapılışı

Örgüde çeşitli ülkeler ve bölgeler ile özdeşleşmiş modeller vardır. Afgan örgü modelleri yabancıların kullandıkları tabir ile knit afghan patterns bunların en güzel örneklerinden bir tanesi. Kendisine has çizgisi ve desenleri ile farklı olmayı başarabilmiş. Fakat dikkat ettiyseniz bu desenler ile yapılan modeller içinde en fazla tercih edilen Afgan işi battaniye modeli. Desenlerin genel olarak renkli, parça parça ve uzun olması sebebiyle Afgan örgü örnekleri genel olarak battaniye üzerine yoğunlaşmış. Tabii ki farklı modeller de yapılıyor ama şöyle bir inceleme fırsatınız olursa battaniye birinci sırada. Bunun sebebi; Afgan örgü modellerinde desenlerin uzun uzadıya giderek büyük bir alan içerisinde çok daha güzel görünmesi. Rengarenk paraları birleştirdiğinizde ortaya oldukça güzel işler çıkıyor. Aşağıdaki örnek de yine uzun şeritler halinde yapılmış çok şık zigzaglar ile oluşturulmuş bir model.

Eskitme ve eskilerin havasını afgan örgüleri ile yakalayın

Vintage tarzı yani eski modelleri anımsatan bu güzel örneğin renk seçimi de oldukça önemli. Eğer eskilerden güzel bir esinti yakalamak istiyorsanız, o dönemin soft renklerini mutlaka kullanmalısınız. Daha pastel ve çok cırtlak olmayan renkler hem bu güzel Afgan örneğini ortaya çıkaracak hem de yakalamak istediğiniz o güzel havayı size verecektir. Modelin zigzag olması da onun geçmişten gelen bir model olduğunu belirtiyor. Genellikle bu gibi vintage tarzı çalışmalar hem model hem de renk olarak geçmişten bir şeyler hissettirir. Sizin de yapacağınız çalışmalar eğer bu çizgi de ilerleyecekse aynı şekilde bu özellikleri korumalısınız.

Aşağıda modelin şemasına bakarak deseni çıkartabilirsiniz. Daha önce mutlaka zigzag çalışmalar yapmışsınızdır. Bu da sizi çok zorlamayacak diye umuyorum.

Tığ işi Afgan örgü modeli battaniye

afgan-orgu-modeli-1

afgan-orgu-modeli-2

Daha önce tam da bu modele benzeyen bir Afgan battaniye modeli paylaşmıştım. Adım adım anlatımlı afgan örgüsü battaniye yapılışı konusunda oldukça açıklayıcı ve net olarak fotoğraflarla görebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ