Plastik kaşıklardan dekoratif abajur yapımı

Sponsor Bağlantılar

Artık günümüzde insanlar kendin yap (DIY) olarak adlandırılan şeylere çok fazla ilgi duymaya başladı. DIY yapımı evdeki malzemeleri değerlendirmek ve onlarla beraber çok farklı ve hoş şeyler yapmak açısından oldukça faydalı. DIY projeleri oldukça basit, kolay ve adım adım anlatıldığı için de oldukça pratik. Kullanılan malzemeler hemen herkesin elinin altında olduğu için de her zaman ve her an yapılabilir bir konumda. Bu konuda da çok ucuza satın alabileceğiniz bir kaç malzeme ile plastik kaşıklardan dekoratif abajur yapımı konusuna adım adım bakacağız. Oldukça ucuz, pratik ve bir o kadar kullanışlı bir model. İster evinizin küçük bir odasında kullanabilir veya çocuklarınızın odasına yapabilir, eğer bir tavan arası veya kömürlük gibi bir yeriniz varsa oralarda değerlendirebilirsiniz.

Malzemeler oldukça kolay bulunabilir ve temin edilebilir. Herkesin günlük hayatta kullandığı bir kaç malzeme ile oldukça şık ve kullanışlı bir abajur yapılışı. Kullanacağımız malzemeler;

1 adet plastik su şişesi (5 litre veya daha büyük olabilir)

Şişenin üzerini kaplayacak yeterlilikte plastik kaşık

Maket bıçağı

Elektrik kablosu, duy ve ampül.

Yukarıda saydığımız malzemeleri 10-20 tl arasında mal edebilirsiniz.

Şimdi gelelim bu dekoratif abajuru nasıl yapacağımıza.

DIY-dekoratif-bajur-yapilisi-1

Öncelikle maket bıçağı ile kaşıkların sap kısmını düzgün bir şekilde keserek bir yere toplayalım.

DIY-dekoratif-bajur-yapilisi-2

Plastik su şişesinin alt kısmını yuvarlak bir şekilde keserek boşaltalım. Bu kısım abajurun alt kısmını oluşturarak ışığın geçmesini sağlayacak.

DIY-dekoratif-bajur-yapilisi-3

Bu kısım çok önemli. Kestiğiniz kaşıkları birbirinin üzerine gelecek biçimde yapıştırarak düzgün bir görünüm elde etmeye çalışın. Ne kadar özenli yapıştırırsanız çalışmanız o kadar güzel görünecektir.

DIY-dekoratif-bajur-yapilisi-4

Üst kısımdaki yuvarlak kısmı da bu şekilde oluşturuyoruz.

DIY-dekoratif-bajur-yapilisi-5

Elektrik tesisatını şişenin içine yerleştirip, üst yuvarlağı monte ediyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız duyun ve ampulün oldukça küçük olmasına dikkat etmek. Aksamın plastik olması ve ampulün aksama temas etmesi sorun çıkartabilir. Bu sistemi çok daha düşün ampullerle kullanmak en mantıklısı olacaktır.

DIY-dekoratif-bajur-yapilisi-6

Ve çok az bir maliyet ile oluşturduğumuz abajur hazır.

DIY-dekoratif-bajur-yapilisi-7

Bu da ışık yanarken ki görüntüsü. Renkli ampuller kullanarak da güzel görüntüler elde edebilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ