Patchwork Kırkyama Yapılışı

Sponsor Bağlantılar

İhtiyacınız için ördüğünüz her örgü modelinde kullanabileceğiniz farklı ve kolay kare örgü modelleri, yani kırkyama patchwork modeller. Peki kırkyama nasıl yapılır, kırkyama yapımı nasıl olmalıdır? Günümüzde örgülerin aldığı şekle bakarsanız, tek parça olmaktan çıkıp yavaş yavaş patchwork yani parça örgüye doğru gidiyor. Yani parça parça ördüğünüz bir işinizi, en son birleştirerek ortaya güzel bir model çıkartıyorsunuz. Bu ilk olarak halılarda kullanılmaya başlandı. El ile dokunan parçalar kalın iplerle birbirine örülerek ortaya güzel ve renkli halı modelleri çıktı. Elle başlayan bu güzel akıp daha sonra ilginin artması ile fabrikasyona dönerek daha seri bir hal aldı. Tabi ki buna paralel olarak da kalite düştü. Fakat örgüde işler el emeği olduğundan fabrikasyon olayı hep geç başlar. Başlamış olsa bile aynı kaliteyi bulmak imkansızdır. Elde yapılan o güzel işler makineleşmeye biraz zor girer. Çünkü eldeki hüneri henüz makineler yakalayamamıştır. İşte bu yüzde el ile yapılan o güzel işler hep en değerli olarak kalacak.

Patchwork Ya Da Kırkyama Örgü

Eskiden beri bu işle uğraşan hanımlar şimdi diyecekler ki “kırk yıllık kırkyama patchwork oldu”. Haksız da değiller. Hanımlarımız zaten kırıkyama ile battaniye, masa örtüsü, yatak örtüsü, nevresim, çanta gibi modelleri yıllardır yapıyorlar. Fakat halıdaki bu patlayış, patchwork ismiyle beraber de yukarılara tırmandı.

Patchwork Kırkyama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki fotoğraflarda 6 farklı model ve renkte yapılmış örnekler var. Dıştan içe nasıl örülüyor onu da görebilirsiniz. Zaten bir tanesini ördüğünüzde diğerlerini örmek çok daha kolay olacaktır.

Patchwork Kırkyama Patchwork Kırkyama Patchwork Kırkyama Patchwork Kırkyama Patchwork Kırkyama Patchwork Kırkyama Patchwork Kırkyama Patchwork Kırkyama Patchwork Kırkyama

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ