Örgü modellerinde tüylenmenin önüne nasıl geçilir?

Kazakların tüylenmesini önleme konusunda herkesin mutlaka derdi vardır. Ördüğünüz örgü modellerinde tüylenmenin önüne nasıl geçilir, bu kazakların veya hırkaların tüylenmemesi için ne yapılabilir veya tüylenen giysiler nasıl temizlenir bunlar için harika bir kaç pratik fikir var. Ördüğünüz veya yeni aldığınız bir kazak kullanılan ipten olabilir, çevre şartlarından olabilir veya giyip konusundaki yanlış davranışlar nedeniyle olabilir mutlaka tüylenebilir. Örgüde tüylenmeyi önleme için çok pratik ve güzel bir kaç yol var. İlk önce sıfırdan ördüğünüz bir kazak, hırka veya daha farklı bir kaç örgü modeliniz varsa bunlar için çok güzel bir yöntem var. Ördüğünüz giysiyi bir poşetin içerisine koyarak bir gece buzlukta bekletin. Ertesi gün yeni ördüğünüz kazağın küçük tüylerden kurtulmuş olacak ve artık tüylenmeyecek. Bu tekniği yeni ördüğünüz bütün kazaklara ve örgü modellerine uygulayabilirsiniz.

kazak-tuylenmesi-onleme

Bir diğer tüylenmeyi önleyecek yöntem ise biraz daha amacı farklı. Buna tüylenmeyi önleyici değil de tüylenmiş giysileri nasıl temizleyebilirim diyebiliriz. Bunun için bir koli bandı yardımıyla üzerinizde bulunan tüyleri almanız mümkün. Bir koli bandını bir tur tersine sarıp başladığınız noktaya yapıştırın. Daha sonra bu bandı üzerinizde bulunan elbise üzerinde gezdirerek küçük tüylerden kurtulabilirsiniz.

Başka bir tüy temizleme yöntemi ise, daha büyük ve göze hoş gelmeyen tüyler için. Bir permatik veya ona benzer jileti hafifçe elbiseniz üzerinde gezdirin. Büyük küçük ne kadar tüy varsa hepsinin temizlendiğini göreceksiniz. Fakat bu işlemi yaparken dikkat edin. Herhangi bir sert baskı yaptığınızda giysinize zarar verebilirsiniz.

Bu teknikleri uygulayıp riske giremem derseniz, piyasada bulunan, çok küçük ve gayet ucuz tüy toplayıcı aletleri alıp bu tüylerden kurtulabilirsiniz. Fiyatları yaklaşık 20-30 tl arasında değişen u aletler ile hiç riske girmeden giysilerinizdeki tüyleri temizleyebilirsiniz.

giysi-tuyu-alma-makinesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ