Nişan Bohçası Süsleme

Sevgili hanımlar çok renkli ve çok şık bir örnek ile karşınızdayım. İsteme rutini geçtikten sonra herkeste olduğu gibi sizde de bir bohça telaşı başlayacaktır. Nişan bohçanızın çok şık ve güzel olmasını istemez misiniz? Kim istemez ki. Bohçanın içi kadar dışı da oldukça önemlidir. Çünkü herkes önce dış güzelliğini görür. Elinizden de bu iş geliyorsa o zaman her şey daha güzel. Çünkü istediğiniz şekilde biçimlendirip, renklendirip ve aksesuarlarla süsleyip ortaya harika işler çıkartabilirsiniz. Ne kadar renkli ve cıvıl cıvıl olursa o kadar göze hitap eder ve dikkat çeker. Size şimdi adım adım bu güzel nişan bohçasını nasıl hazırlayabileceğimize bakalım.

nisan-bohcasi

Malzemeler

Majestik 20 mm Ebruli Yavruağzı telli kurdele
Mahestik 25 mm yağ yeşili janjanlı kurdele
Majestik 25 mm kiremit rengi telli kurdele
Majestik 7 mm yeşil nakış kurdelesi
Majestik 7 mm safran rengi nakış kurdelesi
Madeira Decora 1558 nolu kiremit rengi floş iplik
Madeira Decora 1557 nolu yeşil floş iplik
Madeira no:12 gold 33 altın sarısı el simi
Madeira Spectra 525 nolu altın sarısı sim iplik
Madeira Aerofil patchwork ipliği
Kurdele iğnesi
Dikiş iğnesi
Boncuk iğnesi
11/0 sarı kum boncuk
11/0 siyah kum boncuk
11/0 janjanlı bakır rengi kum boncuk
Altın sarısı iri kum boncuk
Beyaz kumaş
Kandıra bezi

Uygulama

Nişan bohçası için deseni kumaşa çizip, kumaşı kasnağa yerleştiriniz. 2 kat Decora iplik kullanarak, sap işlerini tamamlayınız. 7 mm yeşil nakış kurdelesi kullanarak lazy daisy stitch tekniğiyle yaprakları tamamlayınız, kedi merdiveni tekniği ile mineler yapınız. Tek kar decora iplik kullanarak, fransız düğümü tekniğiyle süslemeler yapınız.

Kedi merdiveni tekniği ile mine yapımı

30 cm uzunluğunda, 7 mm’lik safran rengi nakış kurdelesini kesip kurdele iğnesine geçirin. Kurdelenin ucunu düğümleyin. Kurdelenin diğer ucunu kurdele iğnesine sabitleyin. Kurdeleyi kurdele iğnesi yardımıyla kumaşın altından üstüne doğru çıkarın. Kurdeleyi sol elinize alın. 5 cm ilerisinden kurdeleyi tutup iğneyi üzerine yerleştirin. Devam eden kurdeleyi iğnenin üzerine bir tur sarın. İğnenin ucu ile kurdeleye teğet geçiş yapın. İğne ile kurdelenin dibine batın ve kurdeleyi aşağıya doğru çekin. 25 mm bakır rengi telli kurdele kullanarak küpe çiçekleri yapınız. Küpe çiçeklerinin uç kısımlarını kum boncuklarla süsleyiniz.

nisan-bohcasi-3

 

nisan-bohcasi-2

Bahar çiçeklerinin yapımı

Büyük çiçeğin yapımı için 20 mm ebruli yavruağzı telli kurdele kullanınız. 16 cm uzunluğunda 6 adet, 14 cm uzunluğunda 6 adet telli kurdele kesiniz. Kesilen kurdelelerle taç yapraklar yapınız. Küçük taç yapraklara altın sarısı Spectra aydınlatma sim ipliği ile düz dikiş tekniği ile damar atınız. Taç yaprakları çiçek motifindeki gibi birleştirip, form veriniz. Öncelikle zemindeki 6 adet büyük taç yaprakları birleştiriniz. Ardından küçük taç yaprakları dikip, zemine monte edip, boncuklarla süslemeler yapınız. 25 mm yeşil janjanlı kurdele ile yapraklar yapıp, orta damara kum boncuklar dikip süsleyiniz. Yanındaki çiçeklerin yapımı için kesilen kurdele uzunluklarını 1 er cm paralel olarak düşürünüz. Küçük çiçeklerin yapımı için 11 cm telli kurdele kullanınız. Oluşturulan yaprak ve çiçekleri kumaşa dikiniz. Örtünün kenar süslemelerini altın sarısı sim iplik ve kum boncuk kullanarak yapınız.

nisan-bohcasi-1

 

kaynak:nakış deryası

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ