Kalan ipleri değerlendirerek tığ işi battaniye modeli yapımı

Elinizde diğer ördüğünüz modellerden kalan ipleri değerlendirmek için oldukça basit ve anlatımlı tığ işi battaniye modeli yapımı. Sürekli olarak örülen örgü modellerinden artan ipler bir köşede öylece bekliyor. Onlar için uygun modeller bulmak her zaman işe yaramıyor. İplerin kısa kalması, renk uyumu için istenilen özellikleri taşımaması gibi şeyler onları kullanmak için bir sebep yaratmıyor. Fakat bu örnekteki gibi örgü modelleri ölçü ve renk gözetmeksizin örülünce o ipler de mutlaka işe yarar hale geliyor. Sadece bir veya iki renge bağlı kalmadan elinizdeki bütün ipleri değerlendirebileceğiniz bu tığ işi battaniye ile ister yataklarınızın üzerini örtün, isterseniz soğuk kış günlerinde üzerinize alın. Her halükarda sadece el emeğiniz ve kalan iplerden oluşturduğunuz bu güzel tığ işi battaniye modeli, evinizin bir köşesinde kendisine mutlaka bir yer bulacaktır.

Karışık olmayan şık bir battaniye örgü modeli

Düz, basit fakat bir o kadar kolay ve yaratıcı bir battaniye modeli. Rengarenk iplerinizin birbiri ile uyumu hiç kafanıza takılmasın. Bu ipler bir araya geldiğinde oldukça güzel ve sıcak bir model ortaya çıkartacaktır. Eğer genel olarak ördüğünüz modellerde kullandığınız ipleri belli bir uyum içerisinde seçtiyseniz, onların bir araya gelmesi hiç sırıtmayacaktır. Arada modele uymayacak renkteki ipleri siz kendiniz de eleyebilirsiniz. Eğer kalan ipler örnekteki kadar büyük ve uzun bir model çıkartamayacak kadar değilse, biraz daha ufak örerek çocuk ve bebekleriniz için de kullanabilirsiniz. Onların karyolaları için rengarenk battaniye modeli oldukça güzel olacaktır.

Örgü modelleri kalan ipleri değerlendirmek için oldukça pratik

Aşağıdaki fotoğraflarda bu düz fakat gayet pratik, kalan ipleri değerlendirme konusunda oldukça faydalı modelin nasıl yapıldığını adım adım görebilirsiniz. Yaklaşık on adımda bir sıranın nasıl örüldüğünü öğrenebilirsiniz. Oldukça basit. Kalan ipleri değerlendirme konusunda daha önce bir kaç paylaşım yapmıştım. Onlara bakarak da ilham alabilirsiniz. Örneğin kalan ipler ile dekoratif tığ işi kuş yapımı konusu oldukça şirin ve bir o kadar yaratıcı bir örnek. İncelemenizi tavsiye ederim. Çok daha fazla örneğe göz atmak isterseniz de kalan ipler için tığ işi fikirler konusunda oldukça fazla ve güzel örnek mevcut. İçlerinden mutlaka bir tanesini yapmak için başlayabilirsiniz.

Kalan iplerle tığ işi battaniye modeli yapımı

kalan-iplerle-tig-isi-battaniye-yapimi-1

Modeli oluşturmak için 4 numara şiş işinizi görecektir. Battaniye yapısı itibari ile büyük olduğu için çok sık aralıklı yapmanıza gerek yok. Fakat daha ince ve kibar görünsün derseniz de biraz daha ince tığlar ile işi oluşturabilirsiniz.

kalan-iplerle-tig-isi-battaniye-yapimi-2

Fotoğraflardan da göreceğiniz üzere 7-8 adımda bir sırayı bitirebilirsiniz. Bu aşamadan sonra diğer sıranın nasıl bağlandığını ve ne kadar basit olduğunu görebilirsiniz.

kalan-iplerle-tig-isi-battaniye-yapimi-3

kalan-iplerle-tig-isi-battaniye-yapimi-4

Model bitikten sonra isteseniz bu örnekteki gibi yatağınızın üzerine örtün, ya da oturma odasındaki koltuğunuzun üzerine bir aksesuar olarak hatta akşamları serinlikte üzerinize almanız için bir battaniye olarak kullanın, her kullanım şekline uygun çok güzel bir tığ işi battaniye modeline sahip olmuş olacaksınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ