İğne Oyasının Vazgeçilmezleri

Sponsor Bağlantılar

İğne oyası sehpa örtülerden başörtü kenarı süslemeleri kadar pek çok alanda kullanılan, köklü bir geçmişe sahip olan bir el işi modelidir. İğne oyası sade iplik ile yapılmaz; boncuk, yün, plastik ve kumaş parçaları gibi çeşitli malzemeler kullanılarak yapılır. İğne oyası köklü bir geçmişe sahip olduğu için modern hayat tarzı ile geçmiş kökenlerin birleşmesini sağlar aynı zamanda kültür aktarımı sırasında kullanılan bir sanat dalıdır. İğne oyası yapımında en yaygın modellerden biri ve iğne oyasının vazgeçilmezleri arasında olan iğne oya çeşidi menekşe modelidir. Menekşe iğne oyası modeli alt işleme zemini genellik ile yeşil renk tercih edilen ve sülfe eki geçişi kullanılarak tercih edilen renkte yaprakların yapılarak bir araya getirilen menekşelerden oluşturulan iğne oyası modelidir.

İğne Oyası Model Tercihleri

İğne oyasında en çok tercih edilen menekşe modelidir. Bu modelin yanında iğne oyasının vazgeçilmezlerinden olan bir diğer model sümbül oya modelidir. Sümbül oya modeli sümbül çiçeğini anımsatan ancak birebir aynısı olmayan oya modelidir. İğne oyası yapımında tercih edilen bir diğer yaygın oya modeli ise kuşdili model oyası dır. Kuşdili oya modeli, piramit şeklinde oya inşası yapılır ve yapımında beş ya da yedi boncuk kullanılır. Ayrıca kuşdili iğne oyası modeli sadece düz beyaz tabanlara uygulanır.

İğne Oyası Kullanım Alanları Nelerdir?

İğne oyasının uygulanabileceği pek çok detay ve taban bulunur. İğne oyları genellik ile başörtü kenarları süslenmesi ile tanınsa da iğne oyası; sehpa örtüleri, vitrin süslemeleri, havlu kenarları ve dantel yapımı gibi çeşitli şekil ve seçeneklerde kullanılır. Aynı zamanda iğne oyaları detay olarak küpe, fular, kolye, bileklik ve elbise yapımında da kullanılır. İğne oyası kullanım alanlarının birçok çeşidi vardır.

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ