İğne Oyası Tavuskuşu Örneği Yazma Modeli

Yazma modelleri özellikle bayanlar tarafından tercih edilen en çok kullanılan malzeme ve takılardan oluşur. Yazma geçmişten bugüne kadar gelen en önemli değerlerden biridir. Müslümanlığın kişilere getirdiği bir şekilde giyinerek başörtünün uç kısımları süslemek için kullanılan sanata iğne oyası ve tığ işi denir. İğne oyası hobi severler için yapılan eğlenceli bir sanat ve ev ortamında para kazanmak için tercih edilen bir sanat dalıdır.

İğne Oyası Modelleri

İğne oyası modelleri özellikle genç kızların çeyizlik ürünleri için önemli bir yer kaplar. Genç kızlar çeyizlik modellerini en güzelini seçmek için elinden geleni yaparlar. Çeyizlik iğne oya modelleri içinde seçtikleri model olanların zevk ve düşkünlüğünün göstergesi olur. Kültürde iğne oya modelleri önemli yer tutar. Çeyiz düzen genç kızlar iğne oyasını mutlaka bulundururlar. Özellikle damadın yakınlarına bohça hazırlanacaksa en nadide iğne oya modeli seçerler. Çeyizlerde iğne oyası dantellerden ve kenarı havlu ile el nuru göz emeğidir. Türk gelenek ve göreneklerinde önemli yer tutan çeyizlik genç kızların ne kadar maharetli olduğu görülür. İğne oyası emek ve sabır gerektiren üründür.

İğne Oyası Tavuskuşu Örneği

Seçilen renkte en az iki farklı uyumlu iplik seçiniz. Bu işlemi yaparken iğne ince olmamalıdır. Çünkü zorlanmayacağınız şekilde işlemi gerçekleştirmek içindir. Yine kalın olması işinizi kolaylaştırır. Malzemeler arasında makas olması önemli şartlardandır. Bu malzemeler yapıldıktan sonra yapılışına geçebilirsiniz.

İğne Oyası Yapılışı

İğne oyası tavuskuşu modelinde malzemeleri kullanarak yapım işlemine geçebilirsiniz. 3 tane ufak zürafa işlemi yapılır. Ardından 1 tane büyük zürafa yapmış olup ters yönden ters yönden onun üzerine yeniden geri dönülür. Yeniden aşağı inerek aynı delikten geçip ipi sabitleriz. Asla boşluk bırakmayıp aynı işlemden 9 defa tekrarlanır. Sonra arkasında 4 defa zürafa yapılır ve işleme devam edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ