İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Sponsor Bağlantılar

El işiyle uğraşan her bayan mutlaka iğne oyası ile haşır neşir olmuştur veya olmak istemiştir. Çünkü ortaya çok güzel işlerin çıkması muhtemel. Ufak bir iğne ile yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüze kalmış. İğnenin küçük ve ince olması yapılan işin de bir o kadar kibar olmasını sağlayarak ortaya çok güzel işler çıkması içten bile değil. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz; önünüze bir kalem ve bir kağıt alın yan yana iki tane kare çizin. Bu karelerin bir tanesinin içine 4 tane yuvarlak çizerek doldurun. Şimdi diğer karenin içine geçerek burayı da yuvarlak çizerek doldurun fakat bu yuvarlaklar oldukça küçük olsun. İşiniz bitince hangi karenin daha güzel göründüğüne siz karar verin. Küçük küçük çizilmiş yuvarlaklar göze çok daha güzel ve estetik gelecektir.

İşte iğne oyasının güzelliği de buradan gelir. Yaptığınız model bittiğinde ve elinize alıp baktığınızda sanki tek parçaymış hissi verir ve göze çok hoş gelir. İğne oyası nasıl yapılır diye herkesin internet üzerinde bir araştırması mutlaka olmuştur. Şimdi iğne oyasının en temeli olan düğüm şeklinin nasıl yapıldığına, resimli iğne oyası nasıl yapılır madde bakalım;

İğne oyası nasıl yapılır?

İğnemizi kumaşımıza normal bir şekilde batırıyoruz.

Çıkan ip ilk batırdığımız kısmın üzerinde olacak şekilde 2-3 cm daha ilerisine bir daha batırıyoruz.
3 İğnede bulunan ipi geçirdiğimiz yuvarlak yeri tutup ipi buraya doluyoruz.
4 Aşağıya doğru ipliği yatırıyoruz
5 İğneyi çok hafif olarak çekiyoruz.
6 Biraz daha çekip düğüm atıyoruz.
7 Az önce yaptığımız gibi, 2-3 cm mesafede bir batırış daha yapıp düğümleme işlemii yapıyoruz.
8 Bu işlemleri kabarıklık yaparak tekrar ediyoruz.
9 Kumaşın öteki yüzünü çevirerek üst kısıma geçelim kabarık olmadan çevrelenmiş  düğüm atalım. Bütün dönmeleri hep bu şekilde yapalım.
10 İkinci kısımda  iğnemizi alt sıradaki kabarık kısmın orta kısmına batırıyoruz ve tekrar kabarık  düğüm atarak devam ediyoruz
11 Üçgen kısmı bitiriyoruz. Üzerine tekrar düğümümüzü atarak çeşitli süslemeler yapabilirsiniz.İğne oyasının en temel kısmı burada anlattığımız düğüm şeklidir.
12 Çeşitli boyutlarda yaparak daha faklı modeller çıkartabiliriz.

igne-oyasi-nasil-yapilir

İğne oyası nasıl yapılır videolu anlatım

Çoğu hanımlar resimli anlatımdan çok videolu olarak anlatımları daha iyi ve yararlı buluyor. Bu yüzden bazı gönderilerimizde videolu anlatımlara da yer vermeye çalışıyoruz. Aşağıdaki videoda elleri gayet yetenekli olan bir bayan oldukça açıklayıcı ve adım adım bir iğne oyası nasıl yapılır videolu olarak bize göstermiş. Biraz biraz iğne oyası yapmaya çalışan hanımlar için oldukça faydalı ve açıklayıcı bir video olduğunu düşünüyorum. Biraz sabır ve azim gerektirse de yapılamayacak hiç bir şey yok. Sitede farklı şekillerde iğne oyası anlatımları var. Bunlardan bir tanesi de iğne oyasından çok güzel bir takı yapmak için hazırladığımız bir paylaşım. İğne oyası nasıl yapılır resimli anlatım konusunda adım adım çok güzel bir takı yaparak iğne oyası nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. İğne oyası için çok daha fazla örnek incelemek isterseniz de iğne oyası modelleri ve iğne oyası örnekleri konusuna mutlaka göz atmalısınız.

İğne oyası tüm Dünya’da Türk danteli olarak bilinir. Bununla ilgili daha kapsamlı bilgi edinmek istiyorsanız İğne oyası – Vikipedi sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Herkese kolay gelsin.

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ