İğne Oyası Havlu Kenarı Yapımı

Sponsor Bağlantılar

Günümüzde makineleşmenin büyük bir sonucu olarak, tüm ürünler seri üretim şeklinde oluşturularak birçok geleneğimizin yerini alıyor. Özellikle geçmişte gelin olacak kızların özenerek yaptıkları iğne oyaları oldukça beğenilir ve talep görürdü. Şimdilerde ise makine yapımı, hiç bir emek gerektirmeyen direk maddi bir bedel ile kolaylıkla alınan ürünler çeyiz bohçalarını donatmakta. Fakat eski geleneklere göreneklere sadık kalan insanlarımız hala havlu kenarlarını, yazma kenarlarını oyalamaktan geri kalmıyor. Peki, İğne Oyası Havlu Kenarı Yapımı nasıl olur.

İğne Oyası Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

İğne oyası yapılacakken ürünler oldukça iyi seçilmelidir. Çünkü kullanılan malzemeler iğne oyasının duruşunu ve sizin iğne oyasını yaparken rahat davranmanızı etkiler. İğne seçiminde, özel olarak iğne oyası yapmak için üretilen iğneler vardır fakat evde olan iğnelerle de rahatlıkla iğne oyası yapılabilir. İğneyi elinizde kavraması kolay olması için uzun iğne ile daha rahat edebilirsiniz. İplik konusu oldukça çeşitlilik göstermekte. Sizin seçiminize bağlı olarak pamuklu iplik, naylon iplik seçilebilir. Ama en uygun iplik çeşidinin ipek iplik olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra boncuk ve misina gibi ürünlerle oyayı süslemekte mümkündür. Seçeceğiniz makas dar ağızlı, ufak bir makas olmalıdır aksi takdirde yanlış yeri kesebilir ve emeğiniz boşa gidebilir.

Modeller ve Örnekler

Oya modelleri yöreden yöreye farklılıklar gösterse de günümüz de en çok tercih edilenleri renkli çiçekler ve boncuklu modeller ama bunun dışında kirpik, zürafa gibi modellerde tercih edilebilir.. Özellikle banyonuza uygun renkli modelleri seçtiğinizde çok kullanışlı ve şık olacaktır.

İğne Oyası Nasıl Yapılır?

İğne oyası seçeceğiniz bir iğne ve iplik yardımı ile iğneyi kullanarak ipliği birbirinin içine geçirmek sureti ile birçok model ve şekil yapılarak tamamlanabilir.

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ