Hesap işi nakışı nasıl yapılır ve hesap işi nakışı örnekleri

Sponsor Bağlantılar

Harika bir inceliğe ve güzelliğe sahip ve kendi geleneğimizin bir parçası olan hesap işi nakışı örnekleri yapılması biraz zahmetli olsa da sonuçta mükemmel bir iş. Daha önce bu gibi bir çalışma yapmayan, fakat ucundan kıyısından biraz bilen hanımların hemen adapte olup yapacakları hesap işi örnekleri ile harika işler çıkartabilirsiniz. Gaziantep yöresinin geleneksel ve yerel el işi örneği olarak da anılan bu güzel desenler ile süslü işler, hesap işi nasıl yapılır sorusuna da herkes tarafından merak uyandırmaktadır. Bu güzel tekniği hiç yapmayanlardan için direkt olarak güzel bir desen yapılması beklenemez. Zaten ilk olarak acemi bayanlara kenar desenlerini işlemesi öğretilerek elleri alıştırılır. Biraz zaman geçtikten ve eller alıştıktan sonra küçük küçük desenler ile hesap işi nakışları için güzel şeyler yapmaya başlayabilirsiniz. Peki bu kadar detaylı olarak anlattığımız bu güzel işi nasıl yapacağız?

Hesap işi nakışı nasıl yapılır?

Aynı etamin üzerine işleme tekniği gibi, hesap işine başlarken de kumaşımızı bir kasnak üzerine germemiz gerekiyor. Fakat diğer işleme modellerinden farklı olarak bu çalışmalarda adından da anlaşılacağı üzere hesap ve belli bir düzen içerisinde gitmek gerekiyor. Bu sefer çarpı olarak değil de atlamalı olarak işleme yapılmalı. Yani kumaş üzerinde yan yana üç delik olduğunu varsayalım. İlk deliğe iğneyi batıp çıktıktan sonra ikinci deliği boş geçiyoruz ve üçüncü deliğe iğneyi batırıyoruz. Çalışma bu şekilde yapıldığında ortaya harika sonuçlar çıkıyor.

Hesap işi nakışı ile yapabileceğiniz şeyler sizin hayal gücünüze kalmış. İstediğiniz her şeye bu güzel tekniği uygulayabilirsiniz. Zaten aşağıdaki örneklerde de nerelere nasıl ve hangi desenleri uygulayabilirsiniz bunları görebilirsiniz. Örtüler, yastık kılıfları, bohçalar ve tekniğinizi ilerleterek tablo da yapabilirsiniz. Fikir alıp uygulayabileceğiniz örneklere beraber göz atalım.

Hesap işi nakışı örnekleri

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ