Farklı ve kolay brezilya nakışı teknikleri ve brezilya nakışı örnekleri

Sponsor Bağlantılar

Brezilya nakışı teknikleri aslında bizim kendi örf ve ananelerimizden gelen nakış teknikleri ile aynı benzerlikleri gösterir. Peki İsminin Brezilya nakışı olmasının sebebi nedir? Sadece kullanılan iplerin o ülkeden gelmesi yani Brezilya’ da üretilmesidir. Onu haricinde hiçbir fark yoktur. Brezilya nakışı modelleri eğer iyi incelendiğinde genellikle hatta çok büyük bir kısmının tabiattaki çiçek ve yapraklar ile çeşitli doğa şekillerinden oluştuğu görülebilir. Brezilya nakışı yapımı  sırasında kullanılan kumaşın da çok önemi vardır. Özellikle kullanılan kumaşın kalitesi ve özellikleri çok önemlidir. Brezilya nakışı için kullanacağınız kumaşın geniş gözenekli olmasından kaçınmalısınız. Kumaş delikleri sık ve birbirine yakın olmalı. İpliği işledikten sonra ipler gevşek kalıp sarkmamalı. Yani Brezilya nakışı için kullanacağınız kumaş delikleri oldukça sık olmalı.

Brezilya nakışı yaparken kumaşa dikkat

Brezilya nakışı işlerken kullanacağınız kumaşın türü koton tarzında olmalı. Koton kumaşlar gözenekleri sık ve Brezilya nakışı için oldukça uygun kumaşlardır. Bir diğer uygun kumaş ise saten kumaştır. Aynı koton tarzı gibi Brezilya nakışı işlemek için oldukça uygundur.Fakat bu kumaşları bulma imkanınız yoksa kendi yörenizdeki kumaşlar da oldukça iyi sonuçlar verecektir.

farklı-ve-kolay-brezilya-nakışı-teknikleri-anlatımı-10

Brezilya nakışı iğnesi de çok önemli

Brezilya nakışı işlerken bir diğer önemli husus ise kullanacağınız iğne. Yaptığınız desenler için her zaman aynı iğneyi kullanamazsınız. Örnek vermek gerekirse rokoko nakışı işliyorsanız bunun iğnesi çok farklıdır. Rokoko nakışı için en uygun iğne şekli uzun olanlardır. Uzun iğneler ile gayet iyi sonuçlar alabilirsiniz. Ve bir diğer önemli husus iğne deliği. Eğer iğne deliği büyük ve kalın olursa bu da oldukça sıkıntı yaratabilir. O yüzden iğne deliğinin de gayet küçük olması gerekir.

Malzeme açısından brezilya nakışında çok dikkatli olunmalı

Sonuç olarak Brezilya nakışı işleme kolay gibi görünse de kullanılan malzemelerin oldukça önemi vardır. Kullanacağınız malzemelerin önce yukarıda yazdığımız özelliklere uyup uymadığını kontrol edin. Daha sonra işlemeye başlayın. Aksi taktirde yaptığınız, emek verdiğiniz bir çok model kendini bırakıp istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden ilk başta ne yaptığınızı bilirseniz sonucu da bir o kadar güzel olacaktır.

Aşağıdaki oluşturduğumuz galeride Brezilya nakışı çiçek yapımı ile ilgili oldukça fazla örneği inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Brezilya nakışı ile yapılan şeyler genellikle doğal güzelliklerden oluşuyor. Çiçek, yaprak, ağaç gibi doğal materyalleri işlemek için Brezilya nakışı oldukça güzel bir nakış tekniği. Aşağıda adım adım oldukça kolay ve güzel teknikler görebilirsiniz. Hem yapılış bakımından hem de sonuç bakımından oldukça tatmin edici anlatımlar mevcut. Herkese kolay gelsin.

Brezilya nakışı nasıl yapılır teknikleri

 

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ