Etamin kumaş üzerine işlenmiş seccade modelleri

Sponsor Bağlantılar

Çok eskilere dayanan, sizin de anneniz ya da ananeniz tarafından mutlaka yapılmış olan bu kullanışlı kumaş üzerine yapılan, yani etamin seccade modelleri yerini artık çok daha modern şeylere bıraksa da yine de oldukça fazla kullanılıyor. Pamuk, keten veya iplikten meydana getirilerek yapılan etamin kumaş, delikli olması sayesinde üzerine işlenen desenleri oldukça iyi göstermektedir. Özellikle daha büyük delikli olan kumaşlar üzerine desen işlemek daha da kolaylaşmaktadır. Fakat şunu unutmayın aralıklar ne kadar geniş olursa işlemeniz o kadar kolaylaşır fakat görüntü çok daha kötü olabilir. Bu yüzden etamin seccade örnekleri incelendiğinde çok daha ince modeller daha güzel görünmektedir.

Seccade örnekleri için güzel modeller

Etamin seccade desenleri siyah etamin kumaş üzerine işlenip, kullanılan ipler renkli ve sıcak seçildiğinde oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Kenar kısımlarına çiçek desenleri ile şeritler çekilip, orta kısma daha manevi duyguları yansıtan, genellikle Osmanlı motiflerinin işlendiği etamin seccadeler çok daha fazla tercih edilmektedir. Henüz hiç bu şekilde bir model yapmayan bayanlarımız ve kızlarımız için de oldukça kolay bir işleme sanatıdır. Kendisine bir uğraş arayan, el işinde ilerlemek isteyenler için çok iyi bir seçenektir.

seccade örnekleri

Etamin seccade örnekleri nasıl yapılır?

Bu gibi etamin kumaşlarla çalışmak için öncelikle bir kasnağa ihtiyacınız var. Etamin kumaşı kasnağa gerdikten sonra istediğimiz bir deseni kumaş üzerine işlemeye başlıyoruz. Fakat bu işlemenin diğer iğne işlerinden farkı; karşılıklı olarak oluşturulan çarpı (x) işareti yaparak oluşturmamız. Yani bir nokta oluşturmak istediğimizde bunu çarpı (x) şeklinde oluşturuyoruz. Az önce belirttiğim deliklerin çok fazla geniş olmaması bu çarpı işaretlerini görünmez kılacaktır. Fakat ne kadar geniş olursa çarpılar o kadar belli olur ve çirkin bir görüntü sağlayabilir.

Kumaş üzerine deseni oluşturduktan sonra etamin seccadenin alt kısmına bir astar dikmemiz gerekiyor. Astar kumaşını ne kadar kalın tutarsak, seccade o kadar yumuşak ve bu haliyle namaz kılmak çok daha rahat olacaktır. Son bir şey daha; eğer siyah bir etamin kumaş kullanıyorsanız, kullanacağınız ip yaldız renkli olsun. Aşağıdaki örneklerde de görebileceğiniz üzere oldukça hoş ve güzel oluyor.

Etamin seccade modelleri

Yukarıda bahsettiğimiz etaminden yapılmış seccade örnekleri için şablonlar nasıl yapacağınız hakkında size yol gösterecek bazı önerilere ihtiyacınız var. Bu şablonlar ile oluşturmaya çalıştığınız seccadeleri çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Seccade modellerinde elinizde bir referans bir yol gösterici model varsa çok daha rahat ilerleyebilirsiniz. Aşağıdaki modeller arasında çok farklı ve çok şık motifler mevcut. Oldukça karışık ve kolay modeller de var. Ne kadar uğraşırsanız o kadar güzel olacak kanaatindeyim.

Etamin seccade şablonları

Tabii ki yukarıdaki seccade modelleri için hazırlanan şablon örnekleri birer referans. Her şey sizin elinizde bitiyor. İki şablonu birbiri ile karıştırarak da işleyebilirsiniz. Bir seccadenin köşesini diğer seccade şablonunun ise yan kısımlarını alarak bir bütünlük oluşturmaya çalışabilirsiniz. Fakat renk kullanımına dikkat etmek sureti ile.

 

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ