Eski tel askılardan çok şık ayakkabı askısı yapımı

Sponsor Bağlantılar

Eskileri değerlendirme ve DIY yapımı artık ülkemizde de epeyce ilgi çekmeye başladı. Kendin yap projeleri ile insanlar eskimiş ve ellerinde kalmış eşyaları tekrar değerlendirerek harika işler ortaya çıkartabiliyorlar. Geri dönüşümü yapılan işler işe yarar ve faydalı olunca da bir kere DIY yapımı ile uğraşanlar tekrar tekrar yapmak istiyorlar. Bu sayede ellerinde kalmış ve atmak üzere oldukları şeyleri çok güzel bir şekilde değerlendirme fırsatı yakalıyorlar. Kendin yap DIY projelerinde önemli olan çok fazla ekstra malzeme kullanmadan elde bulunan ve eskimeye yüz tutmuş malzemeleri kullanarak ortaya yeni ve kullanışlı şeyler çıkarmak. Bu sebeple elinizdeki eskimiş malzemelerin yanına çok fazla yeni bir şey almayarak elinizdekiler ile bir şeyler ortaya çıkartmaya çalışın.

Bu gibi şeylere verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi de aşağıdaki galeride. Eski tel askılardan çok şık ayakkabı askısı yapımı. Harika bir fikir. Evdeki en karışık yerlerden birisi de ayakkabılıktır. Ayakkabıların sayısı arttıkça karışıklıkta bir o kadar artar. Artık yavaş yavaş üst üste binmeye başladığında eskiyen fakat hala atmaya kıyamadığınız ayakkabılarınızı atmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden düzenli ve tertipli bir ayakkabılık herkes için oldukça iyi olacaktır.

Yeni evlerden ziyade daha eski evler içerisinde mutlaka bu gibi tel askılar vardır. Artık bu gibi askılar kullanılmıyor. Günümüzde ahşap askılar daha kolay bulunup kullanılıyor. Bu tel askıları atmadan önce tekrar değerlendirmek için yapılacak çok kolay adımlar sayesinde pratik ve kolay ayakkabı askısı sahibi olabilirsiniz. Üstelik kullanacağınız malzemeler o kadar basit ki. Sadece bir kaç adımda ayakkabılıkta bulunan karışıklığı giderebilirsiniz.

Bu basit ayakkabı askısı yapımı için kullanacağınız malzemeler;

Eski tel askılar

Pense

Elişi kağıdı

Yapıştırıcı

Sprey boya

Boyanın illaki sprey olmasına gerek yok. Evde bulunan eski boyaları da bir fırça yardımı ile kullanıp değerlendirebilirsiniz. Bu güzel askıları yapmak ise oldukça kolay.

diy-yapimi-ayakkabi-askisi-1

Sadece ayakkabılar için değil, ev terlikleri veya dışarıda giyilen terlikler için de oldukça güzel.

diy-yapimi-ayakkabi-askisi-2

Pense yardımı ile tel askıya çeşitli şekiller vererek başlıyoruz.

diy-yapimi-ayakkabi-askisi-3

Askılık için ilk olarak tel askının orta kısmından kesiyoruz. Tam ortası değil de biraz daha yukarıdan kesilebilir.

diy-yapimi-ayakkabi-askisi-4

Daha sonra uç kısımlarını bükmemiz gerek. Burası terlik astığımızda bir sıkıntı yapmaz fakat ayakkabıları astığımızda zarar verebilir. O yüzden şekil vererek bükebilirsiniz. Farklı şekiller vermek sizin elinizde.

diy-yapimi-ayakkabi-askisi-5

Uç kısımlarına şekil verdikten sonra tel askıya biraz daha biçim veriyoruz. Geniş kısımları bükerek daraltıyoruz ve yukarıdaki şekli almasını sağlıyoruz.

diy-yapimi-ayakkabi-askisi-6

Kaç adet yapacaksak tamamladıktan sonra boyama işlemine geçiyoruz. Eğer sprey boya kullanacaksanız yukarıdaki gibi düz bir zeminde hepsini birden boyayabilirsiniz. Fakat askı sayınız az ise bir fırça yardımı ile de boyayabilirsiniz.

diy-yapimi-ayakkabi-askisi-7

Ve sıra geldi askıyı el işi kağıdı yardımı ile bu görünüme getirmeye .

diy-yapimi-ayakkabi-askisi-8

Yukarıdaki adımları izleyerek el işi kağıdını katlayıp yapıştırın. 4-5 adımda bu şekli verebilirsiniz zor değil.

 

diy-yapimi-ayakkabi-askisi-10

Katlama bittiğinde aksesuar olarak düğme, boncuk gibi şeyler de yapıştırabilir ve tasarımı zenginleştirebilirsiniz.

diy-yapimi-ayakkabi-askisi-11

Sonuç olarak; hem ayakkabılarınızı hem de terliklerinizi asabileceğiniz, evde kalabalık yaratmadan düzenli bir şekilde duracak çok şık askılara sahip olacaksınız.

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ