Çiçek Desenli Örgü Havlu Kenarları

Sponsor Bağlantılar

Hazır tekstilin geliştiği günümüzde eskiyi yâd etmek için çeyizlik havlular çok önemli, değerli parçalardır. Özellikle kişi kendi isteği doğrultusunda, istediği renklerde motif işlediğinde ortaya çok seveceği bir sonuç çıkacaktır. Havlu kenarı yapımı için kişinin zevki de önemlidir. Kişi isterse dantel ipi ile isterse de ince ip ile işleyebilir. 2-3 farklı renkte seçilecek ip ile ipe uygun tığ bulundurmak havlu kenarında modelleri işlemek için yeterlidir. Peki, Çiçek Desenli Örgü Havlu Kenarları nasıl yapılır?

Çiçek Desenlerin Yapılışı         

Öncelikle zincir çekme işlemi ile başlanır. 5 zincir çekerek ip, bir tur tığa dolanmalı. İkinci çekilen zincire yığ batırılır, ikili trabzan oluşturulur. Aynı deliğe tekrar tığı sokarak ikili trabzan oluşturulur tekrar. Sonrasında bir zincirde üç trabzan oluşmuş olur. Sonra 3 zincir çekerek ilk zincire batırılır ve ikili trabzandan 3 farklı şerit oluşturulur. Yavaş yavaş çiçek modeli ortaya çıkmış olur. 5 zincir çekilir ve 3 zincir işe boşluk bırakılan bölgeye tığ batırılır, bu boşluğa 3 tane ikili trabzan oluşturulur. Aynı şekilde 3 zincirli boşluk ve sonrasında 3 tane ikili trabzan yapılarak örme işlemine devam edilir. 5 zincir dönülür ve üst sırada aynı işlemlerle örme işlemine devam edilir. Havlu kenarına oluşturulan çiçek deseni ölçü olarak tutularak, aynı şekilde devam edilmelidir. Havlu kenarı ölçüsüne göre daha sağlıklı bir şekilde işlemlere devam edilmelidir. Oluşturulan çiçek modeline ipinden düğüm atılarak makas ile kesilir. Sonrasında ele alınan ip ile oluşan model çiçeğin başlanılan noktasına tığ batırılır ve üçlü trabzan oluşturulur. 5 zincir oluşturulur ve kutucuk yapılarak diğer çiçeğin kenarına batırılır. Bir tane üçlü trabzan yapılır ve aynı şekilde havlu kenarı işlenerek tamamlanır. En son ipe tekrar düğüm atılır ve makasla kesilir. Tamamlanan havlu kenarı havluya dikim için hazır hale gelmiş olur. Son olarak çiçek desenli örgü modeli havlu kenarına dikilir.

Farklı Tasarımlarda Havlu Kenarları

Havlu kenarları oluşturulurken sadece belli bir doğrultuda tek bir işle örmek yer,ne boncuk, pul gibi detaylarla çiçek desenli havlu kenarlarını işleyerek farklı tasarımlar oluşturmak da mümkündür. Boncuklu-Çiçek Desenli Havlu Kenarı: Farklı tasarımları ortaya koymak için ve boncuk kullanımını seven bayanlar için havlu kenarlarında boncuk işlemek de hemen hemen teknik olarak aynıdır. Havlu kenarı hazırlanırken yuvarlak çiçek ortası açıldığında kenarlarına arpa boncuklar yerleştirilebilir. Küçük boyutlarda boncuk kullanımı çiçek desenlerinde daha zarif olacaktır.

Pullu-Çiçek Desenli Havlu Kenarı: Dantellerin hoş görünmesinde etkili olan bir başka unsurda pullardır. Genel anlamda çiçek deseninin modeli dantel olarak çıkartılır. Sonrasında pullar dantel ile tamamlanır. Sade, tek renk olarak hazırlanan çiçek desenler pul ile işlenebilir. Kişi pullar ile istediği şekilde tasarımını yansıtabilir.

Havlu Kenarları İçin Son Trendler

Son zamanlarda daha çok tercih edilen bazı havlu kenarı modelleri vardır. Yapımının kolay olmasıyla birlikte daha farklı ve değişik kullanımları sebebiyle tren olan modellerdir. Bunlar;

  1. Eğlenceli (hayvan motifli) Havlu Kenarları
  2. Renkli Havlu Kenarları
  3. İğne Oyası Havlu Kenarları
  4. Çiçek Desenli Havlu Kenarları
Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ