Boncuklu Çiçek İğne Oyası Yapılışı

Sponsor Bağlantılar

Bu yazımızda Boncuklu Çiçek İğne Oyası Yapılışı hakkında bazı detaylar vereceğiz. İpek bir iplikten iğne aletiyle oluşturulan 3 boyutlu kenar dantellerine verilmiş olan bir sistemdir. Herhangi bir başörtünün veya dantellerin kenarlarına iğne ile yapılan süslemelere verilen bir uygulama işleminin de adıdır. Anadolu bölgesindeki çoğu ev hanımı tarafından yoğun bir şekilde üretime giren bir el işi türüdür. Çeyizlerde oldukça fazla görülen bir örgü sistemidir.

İğne Oyasını Boncuklu Bir Şekilde Nasıl İşlenir?

Boncuklu Çiçek İğne Oyası aldığınız bir iğnenin ucuna geçirdiğiniz bir boncuk ile örme işlemi ile başlar. Her bir boncuk geçirme işleminden sonra tülbende dikiş atarak bir sonraki boncuk geçirme işlemine devam ediyorsunuz. Bu şekilde ilerlemeyi sürdürdüğünüz zaman sadece tülbent kenarları boncuklu bir şekilde iğne oyası şeklini alacaktır. Farklı bir görsellik katmak isteyen kişiler tülbentlerin veya havluların kenarlarına iğne oyasını işlerken değişik şekillerle hareketlendiriyorlar. Bu şekillerden en çok tercih edilen model çiçek modelidir.

İğne Oyasında Çiçek Modelinin Yapılışı

Tülbent kenarına veya havlu kenarına yapacağınız iğne oyasına bir hareketlilik katmak için yapacağınız çiçek modeline isteğe göre boncuk ekleyerek ayrı bir hava katabilirsiniz. Çiçek modelini yapmak için tülbendin kenarına tek sıra halinde ipi geçirmeniz gerekiyor. Ardından geçirilen kenarların bir kısmında yuvarlak şekilde zincir çeker gibi örmeniz gerekiyor. Daha sonra kenarlarına yaprak modeli iğneleyerek üst kısma geçiyorsunuz. Üst kısımda 6 adet boncuk iğne ile ipe geçirilerek yuvarlak şekli tekrardan veriliyor. Daha sonra çiçek görüntüsünü alabilmeniz için her boncuk kenarına bir iğne batırma işlemini yaparak çiçek görüntüsünü kolaylıkla kazana bilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ