Boncuk Nakışı Uygulamaları

Yine çok güzel bir boncuk nakışı projesi ile beraberiz. Daha önce İşleyen Eller adlı kullanıcımız da şuradaki gönderide boncuk işi oda takımı çalışmasını bizimle paylaşmıştı. Bu gönderiye gelen olumlu geri dönüşler neticesinde bir boncuk nakışı uygulaması daha paylaşmak istedim.  Fakat bu biraz daha kapsamlı ve kullanım alanı biraz daha geniş. Bu safer sadece boncuklarla değil pullarla da destekleyerek daha şık ve güzel bir çalışma ortaya çıkacak. Yaptığınız çalışmayı istediğini her alanda kullanabilme esnekliğine sahip. Renk olarak da değişik renk kombinasyonları ile destekleyerek görünümünü güzelleştirmek sizin elinizde. Farklı mum renkleri kullanarak ve bu mumlara uygun boncuk ve pullar ile çok daha renkli ve güzel projeler üretebilir, evinizin köşelerine veya vitrinlerinize koyarak her hem güzel bir görünüm hem de mumların kokusu ile bir bahar havası yaşayabilirsiniz.

boncuk-nakisi

Boncuk Nakışı Uygulaması

Kullanılan Malzemeler

11/0 altın sarısı kum boncuk
6 mm yeşil pul
8mm oval bakır rengi çek kristali
0,15 mm misina
naylon burunlu çekiç
Bakır rengi çivi
Gütermann boncuk iğnesi
Güterman yankeski
Mum

Uygulama

Brick Stitch (Tuğla Dikişi) Tekniği ile Çiçek Yapımı

Yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda, 0,15 mm ölçüsünde misina kesip, boncuk iğnesine geçirin. Misinaya 3 adet kum boncuk geçirip, misinanın ucuna doğru kaydırın. Misina ile ilk taktığınız kum boncuğun içerisinden, yukarıdan aşağıya doğru geçiş yapın (Resim 1)

boncuk nakışı resim 1

boncuk nakışı resim 1

Misinanın her iki ucunu da tutarak bağlayın. Misinaya 1 adet kum boncuk takıp, Resim 2’deki gibi önündeki kum boncuğun içerisinden geçirin. Tekrar misinaya 1 adet kum boncuk takıp, Resim 3′ deki kum boncuğun içerisinden geçiş yapınız.

Tekrar misinaya 1 adet kum boncuk takıp Resim 4′ deki gibi kum boncuğun içerisinden geçiş yaparak, minik bir üçgen oluşturunuz. Misina Resim 5’de iğnenin bulunduğu kum boncuğun ucunda iken misinaya 2 adet kum boncuk alıp, aynı kum boncuktan geri dönüp, solundaki kum boncuktan yukarı çıkın.

boncuk nakışı resim 2

boncuk nakışı resim 2

boncuk nakışı resim 3

boncuk nakışı resim 3

boncuk nakışı resim 4

boncuk nakışı resim 4

Tekrar misinaya 1 adet kum boncuk takıp, bir önceki aşamada takılmış 2 adet kum boncuklardan iç kısmında olanından ve alt sırada sol taraftaki ilk kum boncuktan geçerek, 1 yanındaki kum boncuktan yukarı çıkınız. (Resim 6)

Sıra başlarında 2 adet, diğer işlemlerde 1 adet kum boncuk alarak, aynı işlem basamaklarını uygulamaya devam ederek, üçgen motifini büyütünüz. (Resim 7) 9×9 eşkenar üçgen oluşturduktan sonra azaltmaya başlayınız. (Resim 8) Aynı işlem basamaklarını uygulamaya devam ederek, 1 adet taç yaprak yapınız. (Resim 9) Toplamda 5 adet taç yaprak yapınız. Misina ile boncukların arasından geçişler belli olmayacak şekilde taç yaprakları birleştirerek, çiçek yapınız. Tuğla dikişi tekniği ile 2 katlı iri bir çiçek ile irili ufaklı çiçekler ve gonca yapınız.

boncuk nakışı resim 5

boncuk nakışı resim 5

 

boncuk nakışı resim 6

boncuk nakışı resim 6

 

boncuk nakışı resim 7

boncuk nakışı resim 7

 

boncuk nakışı resim 8

boncuk nakışı resim 8

 

boncuk nakışı resim 9

boncuk nakışı resim 9

Mumun üzerine ince bir dalı iğne ile çiziniz. Bakır rengi takı tasarımında kullanılan çivilerin boylarını yaklaşık 1,5 cm olacak şekilde keski yardımıyla kısaltınız. Dal deseninin üzerine naylon burunlu çekicin pirinç ucuyla çivileri çakınız.

Yaprak yapımı için de deseni iğne yardımıyla çiziniz. Desenin üzerine pulların içerisine çiviyi yerleştirip, naylon burunlu çekiç ile çakınız. Çiviye 1 adet iri kristal geçirip, çiçeği yerleştireceğiniz noktaya yerleştirip, boncuk geçirilmiş çiviyi muma çakınız. Aynı işlem basamaklarına devam ederek, çiçeklere form vererek çakınız.

En son pulları muma çivi yardımıyla çekiçleyerek, mumu süsleyip projeyi tamamlayınız.

boncuk-nakis-teknikleri

kaynak: Nakış Deryası

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ