Birbirinden güzel nakış modelleri yapmak için harika nakış desenleri

Sponsor Bağlantılar

Nakış modelleri yeni değil binlerce yıllık bir tarihe sahip. Nakış dünya genelinde büyük bir endüstrinin parçası haline gelmiştir. Fakat ülkemizde daha çok elle yapılan nakış modelleri fazlasıyla gelişmiş, her yörenin kendi tarzı ve kendi üslubu oluşmuştur. Modeller üzerine işlenen nakış desenleri ne kadar güzel olursa, işlenen ip ve ipin renkleri ne kadar canlı ve renkli okursa nakış desenleri de kendisini o kadar güzel gösterecektir. Günümüzde artık nakış makinesi ve bilgisayar üzerinden alınan yardımlarla seri üretim olarak yapılan modeller üretiliyor. Fakat tabii ki hiç biri el nakışının yerini ve güzelliğine erişemiyor. Hangi nakış makinesi olursa olsun el ile teker teker işlenen desenler kadar güzel bir işçilik çıkartamıyor. Bu yüzden bizim yörelerimize ait, Anadolu’da her yörede farklı olarak bulunan nakış modelleri her zaman seri üretim makine nakışlarından kat ve kat daha güzel oluyor.

nakis-desenleri-13

Doğadaki bitki ve hayvanlar nakış desenleri için ilhan kaynağı

Nakış desenlerine en çok yakışan modeller doğa ve hayvan figürleri. Doğada bulunan güzel renk kombinasyonları ile süslenmiş bir nakış modeli oldukça güzel görünür. Çiçekler, kuşlar, bitkiler doğada bulunan aklınıza gelebilecek bütün şeyler nakış için model oluşturabilir. Bu modellerin şablonlarını çıkartıp işlemek ise maharet ve eğitim gerektiriyor. Nakış genel olarak çeşitli giysi ve aksesuarlar için yan bir çalışma olarak yani süsleme sanatı olarak kullanılıyor. Küçük bir kısma ufak bir model bile yapılsa ince işliğin verdiği güzellik hemen kendini belli ediyor. Tabii ki sadece yan çalışma değil, başlı başına nakış ile yapılmış çalışmalar da fazlasıyla var. Komple bir nakış çalışmasıyla yapılan tablolar oldukça emek verilmiş ve bir o kadar da değerli.

Size aşağıda çeşitli doğa şekilleri ve havyanlar ile ilgili nakış desenleri paylaşıyorum. Aralarında yapıldığı zaman oldukça güzel bir şekil çıkartacak modeller var. Fakat sanırım en güzel tavus kuşu nakış deseni olacak. Oldukça uğraştırıcı fakat bir o kadar da harika bir desen. Rengarenk ipler ile yapıldığında ortaya mükemmel bir model çıkacaktır.

Güzel nakış modelleri yapmak için harika nakış desenleri

Sitemizde evinizin her köşesinde ve her yerinde rahatlıkla yapıp kullanabileceğiniz anlatımlı brezilya nakışı ile ilgili harika örnekler de bulabilirsiniz. Bütün örnekler adım adım ve detaylı olarak anlatımlı. Şimdiden herkese kolay gelsin.

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ