Baklavalı Örgü Lif Modeli Yapılışı

Sponsor Bağlantılar

Baklavalı lif modeli daha önce lif örmeyi denememiş kişilerin kolaylık yapabileceği bir modeldir. İlk kez deneme yapacaklar baklavalı modelden başlayabilirler. Bu model lif yapılırken farklı renkler kullanılabileceği gibi aynı renkten de baklavalı örgü lif modeli örneği gayet güzel ve anlaşılır olabilir. Aşağıda anlatımı paylaşılan baklavalı lif modelinde iki farklı renkle ilerlenecektir. Farklı renkler ile yapılan liflerde hem daha canlı bir görüntü olacak hem de örme sırasında model daha kolay kavranacaktır. Birbiriyle uyumlu renkler seçildiğin daha modern ve estetik görüntüsü olacaktır. Ayrıca farklı renkte ipler kullanmak lifin kullanım süresini de uzatır.

Malzemeler

  • 2,5 numaralı bir adet tığ
  • En az iki renk 2 adet yumak

Yapılışı

İlk olarak 2,5 numaralı bir tığ ile lif örülecek iplerimizi hazırlayalım. Yavaş yavaş örme işlemi başlar. İpi biraz çektikten sonra çektiğimiz kısmı bırakmadan tekrar tığa ip alınır ve aynı noktaya tekrar batırılır. Sonraki işlemler bu ilk adıma benzer şekilde devam eder. İp yine çekilir ve aynı noktaya batıp bu işleme 10 defa daha devam edilir. İp çekip aynı noktaya batma işleminin tekrar sayısı sizin göz kararınıza göre de devam edebilir. Çünkü bu tekrarlanan işlem lifin ilk sırasıdır ve lifin boyutunu oluşturur. Baklavalı lif modeli ile yapacağınızın lifin boyutunun ne kadar olmasını istiyorsanız o kadar uzatabilirsiniz. İlk sırayı bitirip boyutu belirlediyseniz bir üst sıraya geçip köşe olarak kalan bu sırada 3 tane ip çekilir. Bu sıra 3 ip çekilerek kapatılır ve bir üst sıraya geçilir. Bir üst sıra içinde aynı işlemler devam ettirilir ve ilk 3 sıra bu şekilde tamamlanmış olur. Artık yapılacak bir sonraki sıra modelin çıkacağı sıra olduğu için farklı renkte bir ip ile devam edilir. Farklı renkteki ikinci yumak alınıp ilmeğin içinden geçirip bağlanır. İyice sıkarak bağlanmalıdır ki kullanım sırasında herhangi bir açılma durumu olmasın. Dördüncü sırada ip parmağınızın üstünden alınır ve delik yapılan yerlere (ipi boş bıraktığımız yerlere) tığ ile batıyoruz ve bu yapılan işlem her sırada bu şekilde ip değiştirirken devam eder. Lif istenilen boya geldiğinde model bitirilir.

Örülen bu lifte eğer tavsiye edilen üzere farklı renklerde ip kullanıldıysa üzerinde çiçek desenli baklavalı lif modeli elde etmiş olacaksınız.

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ