Adım adım açıklamalı tığ ile rengarenk lif yapılışı

Sponsor Bağlantılar

Örgü modelleri arasında popülerliğini hiç kaybetmeyen bir model varsa o da lif modelleri ve lif örnekleri. O kadar çok örülüyor ve o kadar fazla çeşidi var ki aklınıza gelebilecek her türden lif yapılışı her zaman revaçta. Hem örülüp oldukça fazla satılıyor, hem de örülüp çeyizlik lif modelleri olarak kızların sandıklarında yer alıyor. Lifi her hanım her zaman örebilir. Bunu yaparken açıklamalı ve adım adım tığ işi lif olduğunda ise çok daha rahat ve kolay yapabilir. Bu iş ile sürekli olarak uğraşan hanımlar, örüp para kazanan hanımlar da dahil olmak üzere farklı ve kolay lif modelleri arayarak her zaman kendi tarzlarını ortaya koymaya çalışırlar. Bu yüzden örgü modellerinde farklılık ve farklı olmak her zaman sizin için birinci sırada yer almalıdır. Bu en basit bir lif modeli olsun veya bir kazak olsun hepsinde aynı ciddiyeti göstermelisiniz.

Lif örmek yeni modeller ile daha fazla tecrübe kazandırıyor

Lif örmek aslında çok zor bir olay değil. Örgü ile oluşturduğunuz her modeli lif için uygulayabilir ve kullanabilirsiniz. Fakat şimdiye kadar hiç lif örmeye başlamamış, bu işe merakla başlayan hanımlar için oldukça yararlı olacağını düşündüğüm bir paylaşım yapmak istiyorum. Modele baktığınızda çok farklı bir örnek değil fakat lif nasıl örülür, lif nasıl başlanır diye soran hanımlarımız için oldukça açıklayıcı bir lif modeli. Eli örgü işi yapmaya yeni alışan hanımlar için çok yararlı olacaktır. Eğer mümkünse sadece bir rengini yapıp bırakmayın. Elinizin alışması ve daha hızlı örmek için lifin her rengini örün. Bu size hem tecrübe hem de hız kazandırarak ileride yapacağınız işler için oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Tığ ile lif nasıl örülür?

Aşağıdaki her fotoğrafın altında adım adım açıklamalı olarak lif nasıl örülür görebilirsiniz. Her adımı dikkatlice takip ederek bu kolay ve güzel lif modelini yapabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

tig-ile-lif-yapilisi-1

lif modelleri yaparken zincir çekmek

Lif yapmaya başlarken ilk işimiz üç adet zincir yapmak olacak. İlk zinciri dibe batırarak ve bunu üç defa uzatıp fıstık ile birlikte bağlıyoruz. Bu yapılan fıstıkları sekiz taneye tamamlayıp geri dönüyoruz. Yaptığımız bütün fıstıklara yani sekiz adet fıstığa kare biçimi verilerek kafes yapıyoruz.

tig-ile-lif-yapilisi-2

Yaptığımız mor lif modelinde, mor kısmı kare olarak örüp bitirdikten sonra şimdi beyaz kısımları örmeye başlayabiliriz.

tig-ile-lif-yapilisi-3

Lifin çevresini beyaz iple örerek devam ediyoruz. Fakat dikkat edilmesi gereken yer köşe kısımlara gelindiğinde iki adet örümcek çekilecek. Bu şekilde beyaz ip ile dört sıra örmeye devam ediyoruz. Her sırada köşe kısımlara gelindiğinde örümcek sayısını arttırıyoruz. Bu biçimde dört sıra beyaz devam ettikten sonra tekrar dört sıra mor örmeye başlıyoruz.

tig-ile-lif-yapilisi-4

Dört sıra mor iple ördüğümüz lif yapılışının devamında son sıraya beyaz iple fıstık yapıp, yaptığımız fıstıkların diplerine ip artırmayarak batıp çekmemiz gerek. Bu şekilde son sırayı da tamamlayarak lif yapışı tamamlanıyor.

tig-ile-lif-yapilisi-5

Sadece tek renk değil, birden fazla renkte lif modeli yaparak çeyiz sandığını ve evleri renklendirebilirsiniz.

Bu gibi örnekleri çoğaltarak yapabilirsiniz. Yeni örnek ve modeller her zaman paylaşıyoruz. Bütün modellere ulaşmak için lif modelleri kategorisini mutlaka inceleyin.

Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ